Niejedźnakacu Serwis Jak często nabijać klimatyzację w samochodzie?

Jak często nabijać klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja w samochodzie to bardzo ważne i praktyczne urządzenie. By działała długo i niezawodnie, warto o nią odpowiednio zadbać, serwując jej kompleksowy przegląd oraz wymianę wszystkich części, które ulegają ubrudzeniu lub zniszczeniu. Nieterminowy serwis może wyrządzić wiele szkód: czasochłonna naprawa, koszty oraz problemy zdrowotne. Jak tego uniknąć?

Serwis klimatyzacji

Brzydki zapach, wycieki z klimatyzacji czy głośny dźwięk mogą świadczyć o problemach z klimatyzacją. By do tego nie doszło, należy o nią systematycznie i odpowiednio dbać. Raz w roku powinno się odwiedzić serwis samochodowy, który skoncentruje całą uwagę na tym właśnie sprzęcie. W skład serwisu wchodzą takie czynności jak np: nabijanie klimatyzacji, badanie szczelności, odgrzybianie, ozonowanie oraz wymiana filtru kabinowego i czyszczenie parownika.

Gdy podczas tego badania uwagę fachowców zwróci jakaś nieprawidłowość, wówczas auto zostanie skierowane do specjalisty, który dogłębniej zbada problem.

Nabijanie klimatyzacji

Czasami można spotkać się, iż ktoś informuje, że „klimatyzacja samochodowa skończyła się, trzeba ją nabić”. Nabijanie klimatyzacji oznacza uzupełnienie jej czynnika hfo-1234yf, odpowiadającego za odprowadzanie ciepła. Ilość tego czynnika zależy od tego, jak często włączamy klimatyzację oraz jak długo i na jakiej częstotliwości ona chodzi. Latem klimatyzacja więc skończy się szybciej.

Koszt nabijania klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa to spora inwestycja dla kierowcy, który minimum raz w roku musi dokonać jej serwisu, którego koszt waha się od około 100 do nawet 300 zł. Samo nabijanie klimatyzacji to zazwyczaj wydatek 50 zł. Jednak należy pamiętać, iż z każdym jej uzupełnieniem warto ją wyczyścić oraz wymienić filtr kabinowy.

Zdrowa czy nie zdrowa?

Klimatyzacja może być prawdziwą zmorą dla naszego zdrowia. Zaniedbana, nie czyszczona jest świetną pożywką dla bakterii i grzybów, które przy jej uruchomieniu szybko mogą trafić do dróg oddechowych pasażerów. Warto pamiętać również o odpowiednikach temperaturach. Osoby, które dużo przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych są bardziej podatne na przeziębienia i inne choroby.

Related Post