Niejedźnakacu Akcesoria samochodowe Wymiana tarcz hamulcowych – co warto wiedzieć?

Wymiana tarcz hamulcowych – co warto wiedzieć?

Niesprawny układ hamulcowy w samochodzie jest śmiertelnie niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do stłuczki i bardzo poważnego wypadku. Nic więc dziwnego, że każdy kierowca przykłada ogromną uwagę do tego, aby hamulce w jego aucie pracowały we właściwy sposób. Szczególnie ważne jest, aby sprawne były obecne w aucie tarcze hamulcowe.

Do czego służą tarcze hamulcowe?

Pomimo tego że zasada działania układu hamulcowego jest mniej więcej znana wśród pasjonatów motoryzacji, to jednak nie każdy kierowca ma choćby podstawowe informacje w tym zakresie. Warto więc na początek dowiedzieć się, do czego służą tarcze hamulcowe.

Każdy nawet niemający większego pojęcia o mechanice samochodowej kierowca wie, że jeśli wciska pedał hamulca, wtedy samochód zwalnia. Co jednak dokładnie dzieje się wtedy w samochodzie? Krótko mówiąc, dochodzi do zaciśnięcia się szczęk hamulcowych na tarczach. W szczękach obecne są klocki hamulcowe, które z ogromną siłą dociskane są do tarczy. Sprawia to, że obracające się koło napotyka na duży opór i zaczyna wytracać swoją energię. 

Jakie objawy dają zużyte tarcze hamulcowe?

Oczywiście tarcze hamulcowe, podobnie jak każdy inny element samochodu, z biegiem czasu ulega uszkodzeniu. Tarcza poddawana jest naprawdę dużym przeciążeniom, dlatego też po pewnym czasie powinna zostać wymienia na nową i całkowicie sprawną.

Wielu kierowców ma duży problem z określeniem tego, kiedy należy wymieniać tarcze hamulcowe. Na szczęście ich zużycie daje dość charakterystyczne objawy, które pozwalają szybko zidentyfikować problem i mu przeciwdziałać. Zdecydowanie najczęściej dochodzi do powstawania objawów akustycznych. Jeśli podczas hamowania dochodzi do piszczenia z hamulców, zgrzytania lub generowania odgłosów tarcia, może to świadczy o koniecznej wymianie tarcz.

Do innych bardzo często występujących objawów zalicza się drganie pedału hamulca podczas jego wciskania czy też drżenie kierownicy przy hamowaniu. Jeśli tylko doświadczy się takiego zjawiska, może ono oznaczać, że obecne w samochodzie tarcze powinny zostać wymienione.

Jak wybrać odpowiednie tarcze do samochodu?

Niesprawne tarcze hamulcowe stanowią olbrzymie niebezpieczeństwo dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy zużyta już tarcza po prostu odmówi posłuszeństwa. Z tego też powodu zaleca się, aby w razie zaistnienia takiej potrzeby po prostu kupić nową.

Wielu kierowców ma jednak olbrzymi problem związany z wybraniem odpowiednich tarcz hamulcowych. O czym więc trzeba podczas takiego zakupu pamiętać? Kluczowe jest oczywiście to, aby pasowały one do posiadanego przez nas pojazdu. Producenci często stosują różne hamulce, których np. rozmiar uzależniony jest od mocy silnika — im mocniejsze auto, tym lepsze musi mieć hamulce. Dlatego też przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić w książce serwisowej lub instrukcji, jaki rodzaj hamulców należy kupić.

Inną bardzo ważną informacją dla każdego kupującego jest to, aby zamawiać produkty jedynie znanych o polecanych marek. Hamulce są zbyt ważnym elementem auta, aby na nim oszczędzać i kierować się przy zakupie ceną.

Related Post