Niejedźnakacu Motoryzacja Na co zwrócić uwagę wybierając opony?

Na co zwrócić uwagę wybierając opony?

opony

Wybór opon do samochodu nie jest specjalnie trudny, ale wymaga znajomości oznaczeń, które pozwalają nam dobrać właściwy model przeznaczony do naszego samochodu. Na rancie każdej opony znaleźć można specjalne oznaczenia, które pozwalają nam określić jej szerokość, wysokość czy średnicę.

Rozmiar opony jest najważniejszy

Wybierając opony do samochodu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na średnicę. Dla przykładu przeanalizujmy oznaczenie 205 55 r16. Średnicą w tym przypadku będzie cyfra, która pojawia się po literze R. Podany symbol pokazuje nam, że w naszym przypadku mamy do czynienia z oponą o średnicy 16 cali.

Sama średnica to jednak nie wszystko. 205/55 obrazuje nam szerokość danej opony i stosunek szerokości do wysokości. W podanym przykładzie wysokość opony stanowić będzie 55% z 205 mm.

Oprócz tych wymiarów na opinie znaleźć można też informacje o:

  • Indeksie prędkości,
  • przeznaczeniu opon,
  • możliwym obciążeniu,
  • dacie produkcji.

Opony nowe czy używane? Co lepiej wybrać?

Wiele osób kupując opony, sugeruje się wyłącznie ceną. Decydujemy się więc często na opony bieżnikowane lub używane. Warto wiedzieć, że guma to materiał, który wraz z biegiem czasu zaczyna się stopniowo utwardzać. Niestety nie jest to korzystny proces i powoduje gorsze właściwości jezdne. Szeroki wybór opon znajdziesz na Miwan.pl

Wydaje się więc, że zawsze powinniśmy wybierać opony nowe. Znając schemat oznaczeń opon, jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić, w którym roku zostały one wyprodukowane. Im młodsza opona, tym więcej korzyści jest nam w stanie zaoferować.

Related Post